ده مکان دیدنی در سفر مالزی

 

 ده مکان دیدنی در سفر مالزی 
سفر مالزی دو تجربه بسیار متفاوت از شبه جزیره و جزیره برنئو (جزیره ای مشترک با اندونزی و شاه نشین برونئی) را به گردشگران ارائه می کند. این شبه جزیره ترکیبی از اقلیتهای مالی، چینی و هندی با پایتخت کارآمد و مدرن کوالالامپور می باشد. جزیره بورنئوی مالزیایی برخی از مکان های بسیار جالب کشور مالزی را با جنگل ها، اورانگوتان ها، قلّه های گرانیتی و قبایل دورافتاده به طرز چشمگیری به نمایش در آورده است . نزدیک به دو میلیون توریست خارجی در سال 2010 به کشور مالزی سفر کردند که غالب آن ها از کشورهای همسایه مثل سنگاپور و اندونزی بودند .

بلندی های کامرون
بلندی های کامرون یکی از پهناورترین موقعیت های تپه ای است که برای نخستین بار توسط انگلیسی ها در دهه سال 1920 شناخته شد . این مکان دارای جمعیت 34000 نفره متشکل از مالی ها، چینی ها، هندی ها و دیگر اقلیت ها می باشد. بلندی های کامرون به خاطر مسیرهایش شهرت دارد. این مسیرها بازدیدکنندگان را از جنگل به سمت آبشارها و دیگر نقاط آرام و باصفا سوق می دهد. به غیر از راه های جنگلی، منطقه حفاظت شده ای که به مزارع چاییش معروف است .
جورج تاون
جورج تاون که پس از جورج سوم پادشاه انگلستان نامیده شد، در گوشه شمال شرقی جزیره پنانگ واقع شده است. اصلیت بیشتر ساکنین جورج تاون چینی هستند . با توجه به کنترل سخت گیرانه، جورج تاون بسیاری از مغازه ها و خانه های دوره استعمار را تا به امروز حفظ کرده است. چشم انداز شگفت انگیز ساختمانی و فرهنگی این شهر بدون هیچ تشابهی با دیگر مکان ها در آسیای جنوب شرقی، رسماً شناخته شده است. شهر در شب ،هنگامی که بیشتر محل ها برای خرید غذا و نوشیدنی به سمت دست فروشان خیابان می روند شلوغ است .
تامان نگارا
تامان نگارا که تحت الفظی در زبان مالزیایی به معنی “پارک ملی” است، یکی از مسن ترین جنگل های استوایی حاره ای در جهان به شمار می رود. این مکان درختانی عظیم، آبشارها، سفرهای جنگلی با مدت زمان گوناگون و طولانی ترین راه های سرپوشیده دنیا را به طور چشمگیری نشان میدهد. راه های جنگلی متعدد به بازدیدکننده کمک میکند تا جنگل را بدون راهنما سیاحت و بازدید کند. تامان نگارا بهشتی برای گونه های درحال نابود همچون فیل، ببرها، پلنگ ها و کرگدن هاست، اما تعداد آنها کم و رویت شان بسیار نادر است. در آن جا شما جانوارانی چون پرندگان، آهوان کوچک، مارمولک ها، مارها و شاید یک خوک خرطوم دار مالایا را خواهید دید .
تیومان
تیومان جزیره کوچکی است که در نزدیکی ساحل شرقی شبه جزیره مالزی قرار دارد .در سال 1970، مجله تایم، تیومان را به عنوان یکی از زیباترین جزایر جهان معرفی نمود . از آن زمان تاکنون توریستان برای جستجوی طعمی از بهشت به سمت این جزیرهسفر می کنند. این جزیره با صخره های مرجانی سفید احاطه شده و فضای درونی آب که همچون جنگلی انبوه است برای غواصّان می تواند یک پناهگاه باشد. تعداد بازدیدکنندگان روستایی در هنگام بارندگی شدید ( از ماه نوامبر تا فوریه) بیشتر است، اما تیومان در اوقات دیگر به بیابانی شباهت دارد .
کوه کینابلا
کوه کینابلا با قلّه ای به ارتفاع 4095 متر ، رفیع ترین کوه در جزیره برنئو است. این کوه در سراسر جهان برای گونه های گیاهی و تنوع زیستی گونه های زیست شناختی منحصر به فردش شهرت دارد . بیش از 6000 گونه سرخس، 326 گونه پرنده، و 100 گونه از پستانداران در کوه کینابلا و اطراف آن شناسایی شده است. هر شخصی با شرایط جسمانی مناسب به آسانی می تواند به کوه صعود کند و نیاز به هیچ تجهیزات کوه نوردی نمی باشد، با این وجود کوه نوردان باید در تمام مدت با راهنماها همراه گردند .
برج های دوقلوی پتروناس
برج های دوقلوی پتروناس در کوالالامپور، قبل از اینکه در سال 2004 از تایپه 101 طبقه ای پیشی بگیرد از مرتفع ترین برج های جهان به شمار می رفت. با این وجود این برج ها هنوزهم به عنوان بلندترین ساختمان های دوقلوی جهان شناخته می شوند. برج های 88 طبقه ای تا حد زیادی از بتن مسلح ساخته شده و با نمای بیرونی پولادی و شیشه ای برای شبیه بودن به نقوش موجود در هنر اسلامی که بازتابی از دین اسلام در مالزی است طراحی شده اند. میان دو برج از برج های دوقلوی پتروناس، پل آسمانی از طبقات 41 و 42 متصل شده است .
لنکاوی
مشهورترین مقصد برای تعطیلات به مالزی ، مجمع الجزایری از 99 جزیره در دریای آندامان به نام لنکاوی است. این جزایر بخشی از ایالت کِداه است که در حاشیه مرز تایلند قرار دارند. در واقع بزرگترین جزیره برگرفته از نام پولاو لنکاوی با جمعیت حدود 65000 نفر است، و تنها جزیره مسکونی دیگر در مجاورت پولاو توبا می باشد. در حاشیه قرار گرفتن لنکاوی درکنار سواحل نقره فام طولانی و اندرونی از تپه های پوشیده از جنگل و قلّات کوه های ناهموار و سنگلاخی، به آسانی می توان دریافت که این مکان پهناور ترین مقصد برای گردشگران است. محبوبترین سواحل در ساحل غربی با انتخاب رستوران های متنوع و برخی از بهترین تفرجگاه ها در لنکاوی قرار گرفته اند .
جزایر پرهنشن
جزایر پرهنشن در مجاورت کرانه شمال شرقی مالزی نزدیک به مرز تایلند قرار داشته و یکی دیگر از مقاصد معروف کشور مالزی محسوب می گردد. جزایر پرهنشن مکانی اجباری برای رفتن مسافران بودجه ای به مالزی است. آن جزایر دارای برخی از زیباترین سواحل جهان و بیشترین غواصّی با اقامتگاه هایی فراوان و ارزان می باشند. دو جزیره اصلی این جزایر، جزایر پرهنشن بِسار (پرهنشن بزرگ) و پرهنشن کِسیل ( پرهنشن کوچک) هستند. هردوی این جزایر دارای سواحل نخلستانی شنی سفید و دریای آبی فیروزه ای رنگ می باشند.
مرکز اورانگوتان سِیپیلاک
مرکز اورانگوتان سِیپیلاک در سال 1964 برای نجات بچه اورانگوتان های یتیم از بخش های درخت اندازی، مزارع و شکار غیرقانونی احداث شده است. اورانگوتان های یتیم برای ادامه دادن زندگیشان در حیات وحش پرورش یافته¬ و به محض اینکه آماده شدند رها می¬گردند. پناهگاه¬ اورانگوتان ها در مناطق جنگلی حفاظت شده کابیلی سپیلاک که اکثر آن مناطق جنگل استوایی بکر است قرار دارد. حدود 60 الی 80 اورانگوتان در منطقه حفاظت شده آزادانه زیست می کنند. این منطقه یکی از پرطرفدارترین جاذبه های توریستی صَباح و بزرگترین توقفگاه بین راهی در هر مسیری از مالزی به شمار می رود .
غارهای مولو
غارهای مولو در پارک ملی گانانگ مولو در بورنئوی مالزی قرار داشته و شامل غارهای خارق العاده و کارست شکل در محیط جنگلهای کوهستانی استوایی است. اتاق ساراواک که در یکی از غارهای زیرزمینی یافت میشود از بزرگترین اتاقهای غاری در جهان است. گفته میشود که این اتاق آن چنان بزرگ است که میتواند 40 هواپیمای بویینگ 747 را بدون برخورد بالهای هواپیما به یکدیگر در خود جای دهد. دسته بزرگی از خفاشهای لب چروک در نزدیکی غار دییر تقریباً هرشب برای یافتن غذا همراه با یک خروج دیدنی از غار خارج می گردند .

 

safaremalaysia.com

به اشتراک گذاشتن این مطلب:

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn